Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author Arzu Replies 0
Share Views 20
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rogue Rehberi
#1
Rogue Rehberi
Rogue'lar oyunun en çok tercih edilen karakterleridir. Gelişimleri ne şekilde olursa olsun diğer tüm karakterlerden daha hızlı hareket edebilir, görünmez olabilir ve kendilerini iyileştirebilirler. Bu anlamda oyunun diğer oyuncuların yardımına en az ihtiyaç duyan karakteri olarak tanımlanabilirler. Tüm parti üyelerinin saldırı gücünü artıran Strenght of Wolf ve oyuncuların hareket hızını %150 artıran Swift isimli rogue'lara özgü yetenekler sayesinde her türlü partide kendilerine yer bulabilirler.


Gelişim Şekilleri

Klasik: Rogue'lar arasında en yaygın olarak kullanılan bu gelişim şeklinin amacı, oyundaki en iyi zırhları giyip maksimum defansa sahip olmaktır.
Klasik gelişim şeklinde, oyunun başından itibaren seviye atlandığında kazanılan puanlar, 2'si Dexterity'ye ve 1'i Health'e olmaz üzere dağıtılır. Bu dağıtımın amacı, hasar-sağlık ve silah-zırh dengesini korumaktır. Health puanı 90'a ulaştığında bir süreliğine bütün puanlar Dexterity'ye verilir. Health'e 59. seviyeye gelindiğinde 1, 60'ta da 3 puan daha verilerek 94 puana ulaşılır; böylece karakter Master görevini tamamlandıktan sonra Chitin Shell zırh giyebilecek duruma gelir.
Full Plate (FP): Bu gelişim şeklinin amacı ortalama bir seviye zırh giyip, özellikle düşük seviyelerde klasik gelişim şekline göre daha yüksek hasar verebilmektir. Ayrıca Full Plate zırhları elde etmek, Chitin ve Chitin Shell zırhlara göre çok daha kolaydır.
Bu gelişim şeklinde, oyunun başında aynı klasik gelişimdeki gibi dengeli bir puan dağıtımı yapılır. Health 82'ye ulaştığında karakterler Full Plate Pauldron giyebilecek duruma gelirler ve bu aşamadan sonra bütün puanlarını Dexterity'ye verirler.
Paper: Bu gelişim şeklinin amacı maksimum hasarı elde etmektir. Health'e puan harcamadan giyilebilecek zırhların en iyisi olan Plate zırh kullanılır, paper terimi de diğer zırhlara göre kağıt kadar ince olan bu zırhlara yöneliktir. Oyunun başından itibaren bütün puanlar Dexterity'ye verilir.
Paper rogue'lar özellikle düşük seviyeli okçular tarafından kullanılsalar da, kolay öldükleri için fazla tercih edilmemektedir.
Not: Rogue'lar istedikleri zırhı giyebilecek kadar Health puanına sahip olduktan sonra her türlü gelişim şeklinde azami sınır olan 255'e ulaşılıncaya kadar puanlarını Dexterity'ye yatırırlar, ardından puanlarını Health'e vermeye devam ederler.


Archer

Okçular, oyundaki en geniş saldırı menziline sahip karakterlerdir. Saldırılarında sadece yay kullanabilirler ve yanlarında her zaman bol miktarda ok taşımaları gerekir. Çok yüksek hasar veremeseler de kaçan düşmanları etkisiz hale getirebilir, yakın dövüşte çoklu ok saldırıları ile avantaj sağlayabilir, büyücülerin büyülerini saldırılarıyla yarıda kesebilirler. Ayrıca Reign of the Fire Drake ile eklenen yeni yetenekler sayesinde ileri seviyelerde düşmanlarını yavaşlatabilir veya sersemletebilir, hatta koşarken ok atabilirler.
Okların tanesi Sundries'den 1 altına satın alınabildiği gibi, Kecoon gibi çeşitli yaratıklar öldürülerek de temin edilebilir.
Archer kullanan karakterlerin, oyun boyunca ok attıkları yere dikkat göstermeleri gerekir. %100 isabetli saldırılar bile aradaki ağaç veya dağ gibi engellere takılabildiği gibi; daha da kötüsü, yanlışlıkla aradaki güçlü yaratıklara da hasar verip istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
Okçuların kullanabilecekleri silahlar, en iyiden en kötüye doğru şu şekilde sıralanabilir:
Bow of Player*
Exceptional Iron Bow
Helenid Cross Bow
Iron Bow
Chitin Bow
Enion Bow
Iron Cross Bow
Scorpion Bow
Horn Cross Bow
Cross Bow
Composite Bow
Rapt Bow
Short Bow
Bow
Sıralama, +7 seviyesindeki eşyalar düşünülerek hazırlanmıştır.
* "Player" yerine oyuncunun ismi gelmektedir.


Assassin

Assassin, yani suikastçıların temel amacı düşmanlarına gizlice yaklaşıp kısa sürede mümkün olduğu kadar yüksek hasar vermektir. Silah olarak sadece dagger (hançer) kullanabilirler.

Kullanabilecekleri silahlar, en iyiden en kötüye doğru şu şekilde sıralanabilir:
Dagger of Player*
Exceptional Shard
Sherion
Shard
Dark Vane**
Mirage Dagger
Cleaver
Kukry
Sword Breaker
Assassin Dagger
Stilletto
Knife
Dagger
Sıralama, +7 seviyesindeki eşyalar düşünülerek hazırlanmıştır.
Yüksek seviyeli karakterler için ise şöyle bir sıralama yapılabilir:
Dagger of Player +8
Exceptional Shard +8
Sherion +8
Cleaver +9
Shard +8
Mirage Dagger +8
Dagger of Player +7
Exceptional Shard +7
Dark Vane +8
Sherion +7
Shard +7
Dagger of Player +6
Dark Vane +7
Sherion +6
Cleaver +8
Dark Vane +6
Mirage Dagger +7
Cleaver +7
Shard +6
Mirage Dagger +6
Cleaver +6
* "Player" yerine oyuncunun ismi gelmektedir.
** Dark Vane, düşük saldırı gücü sebebiyle sadece sol elde kullanılmalıdır.


Explore

Explore yetenek ağacı savunma, gizlilik ve hız üzerine kuruludur. Çoğunlukla birincil yetenek ağacı olarak kullanılmaz; fakat özellikle Light Feet, Lupine Eyes ve Cure Curse gibi yetenekler bir rogue için büyük önem taşıdığından ikincil yetenek ağacı olarak seçim mutlaka Explore'dan yana kullanılmalıdır.


Master Görevi

60. seviyeye ulaşan Rogue'lar, gerekli eşyaları toplayarak yapacakları görev sayesinde ustalık mertebesi kazanırlar. Görevi tamamlayan El Morad'lı oyuncular Kasar Hood, Karus'lu oyuncular ise Shadow Vain ismi ile anılırlar.

Görevi tamamlamak için gereken eşyalar şu şekildedir:
1 Fang of Barkirra
1 Tail of Lesath
1 Tail of Shaula
10 Blood of Glyptodont
10 Crude Sapphire
10 Crystal
10 Opal
Bütün eşyalar toplandıktan sonra Secret Agent Clarence (El Morad için Asga Village, Karus için Bellua Village) ziyaret edilerek görev tamamlanabilir.

Görevi tamamlayan oyuncuların saldırı güçleri %10 artar. Ayrıca Master yetenek ağacını ve bu yetenek ağacındaki ilk yetenek olan, oyuncunun sağlığı %30'un altına indiğinde tüm dirençlerini 80 artıran Valor isimli pasif yeteneği açmış olurlar.


62. Seviye Görevi

Rogue'lar, 62. seviyeye ulaştıklarında açabildikleri Magic Shield yeteneğini kullanabilmeleri için, Scroll of Magic Shield ve Sundries'den satın alınabilen Stone of Rogue'a ihtiyaç duyarlar. Scroll of Magic Shield isimli parşömeni elde etmek için yapılması gereken görev, Secret Agent Clarence (El Morad için Asga Village, Karus için Bellua Village) isimli NPC'den alınabilir.

Görevi tamamlamak için gereken eşyalar şu şekildedir:
1 Kekuri Ring
30 Crystal
5 milyon altın
Magic Shield yeteneği, oyuncunun tüm dirençlerini kısa bir süreliğine 120 puan artırır.


Notlar
Rogue, "Rog" şeklinde okunur. Diğer terimlerin okunuşları için Telaffuz Rehberi'ne başvurabilirsiniz.
Styx, rogue'lar için bulunmaz bir nimettir. Üzerinde Styx kullandığınız karakter durumu farkedene kadar kullandığı yetenekler başarısız olacak, bu sırada yaşadığı şaşkınlık sizin için bir avantaja dönüşecektir. Düşmanınız durumun hemen farkına varsa bile ilk önce sağlık iksiri yerine mana iksiri içeceğinden, başka iksir içemeyeceği kısa bir zaman aralığı oluşacaktır. Mage'lere ve warrior'lara dövüşe başlamadan, rogue'lara Light Feet kullanmadan hemen önce, priest'lere ise kendilerini iyileştirdikten hemen sonra Styx atmak akıllıca olacaktır.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi