Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author Arzu Replies 0
Share Views 134
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ramazan kur’an ayıdır
#1
Ramazan kur’an ayıdırRamazan kur’an ayıdır
Ramazan ayı, kur’an ayıdır. Kuran-ı kerim’in insanoğluna indirilmeye başladığı oruçla geçirme emri, insanın “yaşayan bir kur’an” olması için orucun lüzumunu vurgular.

Allah’ın yüce kelamı,’kavl’ diliyle konuşan ayet olduğu gibi, “kâmil insani da hal diliyle konuşan bir ‘ayet’tir. Oruçlunun çatlamış dudakları derin bir sessizlikle öyle yüksek sözler söyler ki bu sözü hiçbir kelime taşıyamaz. Azim ve sabrı övmek için söylenebilecek hiçbir söz, o sükûttan daha anlamlı değildir.

Oruçlunun, halsizlikle yavaşlayan hareketlerin her anı,olgun insanlara mahsus rıfk ve mülâyemeti daha kolay yansıtır hele gelmiştir.ramazan ayında trafikte, asansörde, kuyruklarda karşılaşılan insanlara karşı daha şefkatli ve sevecen yaklaşılır.çünkü bedenin ihtiyaçları namına yürütülen dünya işleri için bunca aceleye,öfke ve sertliğe deyip değmediği sorgulanmış ve değmeyeceğine karar verilmiştir.işte en acil ihtiyaçlarımız, yeme, içme gün boyunca ertelenebildiğine göre, daha az acil olan aşeyler için acele etmeye ve çatışmaya değmediği anlaşılmıştır.

Oruçlu yüzlerin solgunluğunda, kibrin ifadesi olan somurtmuş ve kabalığı göremezsiniz. Yumuşak bakışlı gözleri ve anlayışla tebessüm eden dudakları;alçak gönüllülüğün en tatlı ifadeleri olan sevimli mimikler süsler.oruçla incilen hisler, karşısındakinin acısını ve yoksulluğunu anlamakta güçlük çekmez.orucun dürtülere getirdiği sınırlama sayesinde,empati gibi insani hisler daha güçlü bir şekilde hissedilir.

Ramazan ayı, düzenli ibadet hayatı olan tasavvuf ehlininde ibadetlerini daha derin hislerle yerine getirmesine vesile olur.bilhassa ramazan ayının son günlerine gelindiğinde,ibadetlerin tadı güçlü bir şekilde hissedilir.bu bugünlerde ümreye giden yahut îtikâfa girenlerin yaşadıkları haller, insanın yaradılış sırrını keşfettiği en ulvi hallerdir hiç kuşkusuz.orucun getirdiği halsizlik,açlığın incelttiği hisler; ibadetlerin tesirini arttırır,insanın sinesinde bir gönül gözünün açılmasını sağlar.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi