Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author forumistan Replies 0
Share Views 73
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Marka Bilinirliği İle SEO Etkisi
#1
Marka Bilinirliği İle SEO Etkisi
Rekabet içerisinde yer almak isteyen bir firmanın çevrimiçi ortamda marka bilinirliliğini hissettirmek istiyorsa dikkat çekecek çalışmalarda bulunması gerekmektedir. Bu çalışmalara genel anlamda baktığımızda, sanal ortamda ürünlerinizi ve yaptığınız hizmetleri tanıtabileceğiniz bir platform olan dijital pazarlama ön plana çıkıyor. İşletmenize veya markanıza ait olan ürünlerin çevrimiçi ortamda pazarlanması süreci genel olarak kapsar. Ancak SEO bu aşamada genel kapsamda yer alan çalışmaların önüne geçerek, daha önemli hale geliyor. Marka bilinirliği için kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmaktan, SEO çalışmalarını iyileştirmekten veya anahtar kelime araştırması yapmaktan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu baştan belirtelim.
 
En önemli çalışmanın, tamamını bir araya getirip ve güvenilir bir markayı oluşturmaktan geçiyor. Markanızın hedef kitlesinde kabul görecek değerde bilgileri sunmalısınız. Güçlü bir marka oluşturmak için, dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak hem SEO çalışmalarına hem de markalaşmaya odaklanarak organik arama sonuçlarında sağlam çalışmalar yaparak geri dönüş almalısınız.
 
SEO ve markalaşma çalışmaları başarı odaklı oluşturulan dijital pazarlamanın temel taşlarıdır. İnsanlar akıllı telefonla veya internet üzerinde arama yaparak ürün bulma veya satın alma faaliyetlerini gerçekleştiriyorlar.
 
 
 
SEO ve markalaşma çalışmasının gerçek değeri düşündüğümüzden daha fazla ve vazgeçilmezdir bir bütündür. Etkili bir markalaşma yaratmak için, uzun vadede marka bilinirliğini artıracak bir SEO stratejisi oluşturmanız gerekmektedir. SEO stratejisi oluştururken ilgili firmalardan destek almanızı tavsiye ediyoruz.
 
Marka Oluşturmanın Önemi
Google bazı markaların arama sonuçlar sayfasında iyi sıralamalarda yer almasını tercih ediyor. Bunun sebebi de kullanıcıya güven veren işletmelerin, özellikle e-ticaret, sağlık sektörlerinde yer alan markalaşmış firmaların arama sonuçlar sayfasında görmemizi sağlar. Küçük markaların ise büyük bir kısmının ilk sıralarda yer almadığını görünce marka bilinirliliğinin önemini burada daha fazla görebiliyoruz. Bu aşamada küçük markaların bu çalışmaların önemini anlamalarını ve bu çalışmalara hazırlanmaları durumunu önemli hale getiriyor.
 
Arama sonuçlar sayfasında gözle görülür şekilde değişikliklere dikkat etmelisiniz. Google güncellemelerinin yanında kullanıcı davranışlarında olabilecek bir değişime dikkat etmelisiniz. Örneğin, featured snippet’lar sitenizin yer alması durumunda arama sonuçlar sayfasında siteniz kullanıcılara sıfırıncı sırada sunulacak ve bu durum rakiplerinizin üzerinde listelenmenizi sağlayacaktır.
 
 
 
Daha fazla tıklama sağlamaya odaklanmalısınız. Burada şunu anlamamalıyız. Daha fazla tıklama yaratacak başlıklara yer verip, kullanıcıyı sitemize çekmekten bahsetmiyoruz. Kullanıcıyı sitemize çekip arayabileceği bilgilere yer verdiğimiz bir içerikle birlikte sayfayı sunarsak, kullanıcının sayfamızdan çıkmasının önüne geçersiniz. Marka bilinirliğini kazanmanın yollarından birisi de daha fazla tıklama almaktır. Tüketicilerin bir kısmı satın alma işleminden önce, markayı tanımanın önemli olduğuna inanıyor. Çünkü güven kriteri karar verme de önemli bir etkendir. Unutmayın, daha güçlü olan markalara daha fazla tıklama ve daha fazla geri dönüşüm elde edecektir.
 
Arama sonuçlar sayfasındaki tıklanma oranları sıralamalarda daha iyi performans göstermenizi sağlar. Tanınmayan bir marka olmanız durumunda çok fazla organik taraftan tıklama elde edemezsiniz. Arama sonuçlar sayfasında bunun etkisi görülüyor. Burada içeriğin kullanıcılar tarafında işlevsel olması arama sonuçlar sayfasını etkileyen bir başka kriterdir. Aslında marka bilinirliğine sahip siteler bunun yanında içerikte de kullanıcıyı hedefliyorlar ve kusursuz bir çalışma gerçekleştirmek istiyorlar. Burada işletme ve marka özelinde kendinizi görebilmek adına harika stratejiler üretmelisiniz. Bunun için daha iyi SEO sonuçlarıyla birlikte marka bilinirliği oluşturmak için yardımcı olmak isteriz.
 
Sosyal Medya, Marka ve SEO
Sosyal medya ve SEO ekiplerinizin etkili bir şekilde bir markanın iletmek istediği mesajı hedef kitleye göndermek için uyum içerisinde çalışması gerekir. Markanızı yansıtan bir video hazırlamış bir işletmenin tam anlamıyla fikir verici bir video yayınladığını düşünelim. Bu videonun içeriğinin bir kısmında SEO ekibinde alınacak bir bilginin bulunmasıyla birlikte içeriği zenginleştirdiklerini düşünelim. İyi kurgulanmış video izleyen tüm kullanıcılar tarafından akıllarda kalıcı bir şekilde yer aldığında ve sosyal medyanın gücü ile bu video kullanıcılara yayıldığında markanızın gücü artacaktır. Burada sosyal Medya ekibi, hedef kitlenin yer aldığı pazarı heyecanlandıran ve müşterilerin bilgilendirilmesini sağlamak için birbiriyle bağlantılı bir içerik oluşturdu. Bu aşamada SEO çalışmalarının yer aldığı video içerikte sosyal medyada yaşanılan görünürlüğün etkisinin birleşmesiyle markanıza değer katabilirsiniz.
 
Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Yapılabilecek Çalışmalar
 
 
Markanızın Yer Aldığı Tüm Anahtar Kelimelerinizi Düzenlemelisiniz
Markanız özelinde arama yapan kullanıcıların, arama sonuçlar sayfasında marka adınızı arayabileceği anlamına gelir. Bunun için markanızın yer aldığı anahtar kelimeleri düzenlerken türevlerini dahil etmeyi unutmayın. Markanızın insanların satın almaya yönlendirme amacını anlaması için markalı anahtar kelimeleriniz üzerinde kapsamlı araştırma yapmalısınız. Marka aramanızda, sadece işletmenizde yer alan markalı aramanın etrafında oluşan anahtar kelimelere yer vermemelisiniz. Çünkü kullanıcılar marka aramasını farklı şekillerde gerçekleştirebilir.
 
Yerel SEO Çalışmalarını Gerçekleştirme
Markanızın, web sitenize marka aramalardan trafik çekmesi için hassas yer hedefleme yapılması gerektiğinde yerel SEO çalışmaları ihtiyacınız bulunmaktadır. Başarılı bir Yerel SEO stratejisi dikkat edilmesi gereken hususların yer aldığı Yerel SEO Rehberi içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz. Yapılan araştırmalarda arama sonuçlar sayfasında bir ürün veya hizmet arayan kullanıcılarda azımsanmayacak bir kitlenin satın alma niyetiyle arama yaptığını belirtiyor. Ürün arayan hedef kitlenin, markanızın veya ürününüzün farkında olduğundan yüksek bir ticari amaç gütmektedir. Marka aramasında bulunan kitleyi dönüşüme kazandırmak amacıyla coğrafi hedefleme kullanarak markanızı daha görünür hale getirebilirsiniz.
 
Kaliteli Sitelerde İçeriğinizi Yayınlayarak Backlink Alın
İçeriğinizi yüksek kaliteli sitelerden yayınlamanız farkındalık ve güvenilirlik oluşturmaya yardımcı olur ve arama sonuçlar sayfasında sitenizin görünürlük almasını sağlar. İçeriğinizin otoriter sitelerde yayınlanmasıyla birlikte site bilgilerinizin de yer alması sizin yetkili bir bilgi kaynağı oluşturduğunuzu ve organik arama sıralamalarınızı güçlendirmek için güçlü bağlantılar oluşturmasını sağlar.
 
 
 
Burada içeriğinizi karşı tarafa iletmeden önce yetkili kişi ile iletişim halinde olup olmadığınıza dikkat edin. Bu sitenin size katkısı olup olmayacağına, sitesine çektiği trafik verisine, markanızın değerlerine uygun olup olmadığı gibi kriterleri kontrol etmelisiniz. Bu kontroller sonrasında mutlaka iyi trafik çekecek ve bu durumda ürün veya hizmet satışınıza katkı sağlayacaktır.
 
Trafiğinizi Anlamlandırmak İçin Ölçümleyin
Marka bilinirliğinin tamamlanması amacıyla markalı aramalardaki trafiğinizi takip etmeniz, markanız için elde edilen sonuçların analiz edilmesi ve yaptığınız çalışmaların doğru yönde olup olmadığını, neyin işe yarayıp yaramadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.
 
İşte tam burada Google Analytics, açılış sayfanıza marka terimleriyle giren kullanıcıların sayısına erişmeniz, sayfalar için gerçekleştirilen tıklamaları ve açılış sayfanızın kullanıcı özelinde dönüşüm oranına erişebilirsiniz.
 
Marka durumundaki anahtar kelimeleriniz için arama hacmini takip edin ve Google Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanarak arama hacminizin artıp artmadığını kontrol edebilirsiniz.
 
Markalı aramalarda görünürlük kazanmak için SEO ve reklam çalışmaları olmadan, potansiyel trafiğe erişmeniz çok zor olacaktır. Marka bilinirliği ve kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için optimizasyonlara bir an önce başlamalısınız.
 
Marka İtibari ve SEO
Marka itibarı, işletmenizin başları tarafından nasıl bir izlenim bıraktığı, nasıl görüldüğü olarak belirtilebilir. Kullanıcıların markanıza güvenmesi için müşteri incelemelerinden elde edilen bilgiler karar vermede etkili bir faktördür. Bu incelemeler kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik olduğundan arama motoru botları tarafından önem verilmekte ve tüm kullanıcılara açık bir şekilde sunulmaktadır.
 
Google, sitenizin otoritesini ve güvenilirliğini değerlendirme aşamasında itibar araştırmasının site sahibi tarafından yapılması gerektiğini söylüyor. Olumlu bir marka itibarınaız varsa, tüketiciler çevrimiçi bir şey satın alırken sitenize güveneceklerdir. Kötü bir marka itibarına sahipseniz, sizin rakiplerinizle aranızda seçim yapılacak belirleyici bir faktör markanızın itibarı olabilir.
Adsense konusunda profesyonel olarak bir strateji için en doğru adres, İkabil.com…
Devamı ve daha fazlası Alıntı; https://webdizin.com/marka-bilinirligi-ile-seo-etkisi/
Bul
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi