Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author Arzu Replies 0
Share Views 28
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
League Of Legends Yeni Başlayacaklar
#1
League Of Legends Yeni Başlayacaklar
League Of Legends (LoL) e yeni başlayacak arkadaşlar hakkında oyun hakkında bilinmesi gerekenleri yazacağım.
Oyunun Amacı:
5 kişilik takımlar halinde girilen Sihirdar Vadisi haritasında amaç düşman kuleleri ve düşman basesini havaya uçurmak.Eğer rakip takıma karşı üstünlük kurmak istiyorsanız öncelikle boss olarak nitelendirilebilecek Ejderha ve Baronu kesmeniz gerekir.Bu 2 yaratığı kesmeyi başarırsanız takımınızdaki bütün elemanlara bir miktar para gelecek ve rakibinizi geride bırakmak için bir fırsat doğacak.
Koridorlar(Lane) ve Orman
Oyunda 3 adet koridor bulunuyor.

Bot Lane(Aşağı Koridor)
Aşağı koridor 2 kişilik oynanan tek koridordur.
Aşağı koridorda bulunan karakter rolleri Support (Destek) ve AD Carry (Saldırı Gücü Taşıyıcısı) olmalıdır.
Aşağı koridor ejderhanın güvende olmasını sağlamalıdır.

ADC :
Takımın fiziksel hasarını verecek olan roldür.Savunması düşüktür bunun aksine normal saldırılarıyla düşmanı canından bezdirebilir.Takım savaşlarında en geride durmalı ve savaşa birkaç saniye sonra katılmalıdır.

Support :
Takımın destek rolünü üstlenir aşağı koridorda ADC nin yanında bulunur ve ADC yi korur,buff verir vb.
ADC yi korumak için ölmeyi bile göze almanız gerekir.Harita kontrolünü çoğunlukla sizin sağlamanız lazımdır. Harita kontrolü nedir diye sorarsanız sizin koyacağınız veya herhangi bir takım arkadaşınızın koyacağı Keşif Totemleriyle haritada görünmeyen bölgelerin görünmesini sağlamak ve gelecek tehliklere karşı önlem almaktır.

Mid Lane(Orta Koridor)
Orta koridorda bulunan karakter rolü genellikle (APC)Yetenek Gücü Taşıyıcısıdır.
Orta koridor bana göre diğer koridorlara nazaran daha tehlikeli bir koridordur çünkü 2 tarafı açıktır ama sonuçta sadece sizin için değil rakip içinde tehlikeli olabilir.
Bu koridor düşman baseye giden en kısa yol olduğu için diğer koridorlara nazaran daha önemlidir.Eğer ilk kulenizi Orta koridordan kaybederseniz rakip takımın orta koridora gittikçe baskı yapmasıyla beraber diğer koridorları da daha kolay kaybedebilirsiniz.

Mid Lanede Hangi Rol Bulunur ?
Mid lane rolününde genellikle APC(Ability Power Carry) bulunur APC nin amacı takımın yetenek gücü hasarını vermektir ADC nin aksine daha çok anlık hasarlar verirler.Mid lanede her zaman yetenek gücü kullanan karakterler mi kullanılır? Tabiki hayır Mid laneye anlık hasar verebilecek AD ve AP karakterler seçilebilir.Anlık hasar vermeleri nedeniyle daha çok rakibin ADC veya APC sini aradan çıkarmakla görevlendirilebilir.

Top Lane(Yukarı Koridor)
Yukarı koridorda dönen oyun benim değerlendirmeme göre diğer koridorlara oranla daha sakin geçiyor.
Bunun sebebi genellikle takım savaşlarının yukarı koridora uzak olmasıdır.(Size göre öyle olmayabilir bu benim fikrim)

Hangi Tür Karakterler Bulunur ?
Top Lane de genellikle tank/offtank şampiyonlar bulunur.Tank nedir ? Rakip takımın saldırısını üstünde toplaması gereken savaşı başlatacak karakterdir.Offtank nedir ? Tanklık özelliği de gösteren ancak tank kadar dayanıklı olmayıp saldırı gücünü de kullanabilen karakterdir.Eğer bu koridorunuzda tank yoksa Jungler karakter kesinlikle tanky olmalıdır.Böyle olmadığı zaman takımınız çok dayanıksız olacaktır ve dolayısıyla takım savaşlarını kazanmanız zorlaşacaktır.

Jungle(Orman)
Ormancı karakterin amacı Türkiye serverlarında her ne kadar öyle olmasada takımınızdaki diğer koridorlara yardım etmektir Gang atmaktır (Baskın yapmak).Ormancı rolü, yardımcı karakter zaten denilip bi kenara atılabilir ancak oyunun en önemli rolünü oluşturur.

Ne Yapar ?

Ormancınız sizin koridorunuza yardıma gelerek kill almanızı, koridorunuzdaki kuleyi yıkmayı sağlar.Fakat bazen takımınızın ormancısı size destek değil köstek oluyor koridorunuza gelip yanlış hareketleriyle rakip takımın kill almasını sağlayabiliyor.Bunun için de zor bir rol olarak görüyorum ormancılığı.Ormancı karakter diğer koridorların aksine minyon keserek değil de orman içindeki yaratıkları keserek level atlar.Bu da ormancı karakterin dikkat etmesi gereken noktalardan biridir.Niye ? Koridorlardaki karakterler minyon keserek sizden daha kolay level atlayabilir ve sizde ormandaki canavarlar hemen spawn olmadığı  ve canavarlar arası mesafeler de uzak olduğu için leveliniz takımınızdaki diğer üyelere oranla geride kalabilir bunun önüne geçmek için koridorlara sürekli Gang(baskın) yapmalısınız.Baskın yaptığınız zaman aldığınız kill veya asist de size deneyim puanı olarak dönecektir

Nasıl level atlanır ? Nasıl para kazanılır ?
Ana koridorlarda level atlamak için minyon kesmeniz gerekmekte ancak minyon keserken dikkatli olmalısınız.
Minyonlara son vuruşu yapabilmelisiniz ki para ve daha çok exp kazanabilesiniz.  Resimde gördüğünüz gibi minyonlara son vuruş yapabilmek için canının az kalmasını bekleyebilirsiniz.Son vuruşun neden önemli olduğuna gelirsek minyon kesmek(farm yapmak) karşınızdaki rakibi öldürmek kadar önemli.


  leagueofturkey - Bu yazımda oyuna yeni başlayacak veya başlamış olan arkadaşlara az da olsa genel olarak birşeyler katmak istedim.Daha detaylı konulara diğer yazılarımda gireceğim.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi