Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author YelisAkın Replies 0
Share Views 632
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güneş ışığının erkekleri acıktırdığı keşfedildi
#1
Güneş ışığının erkekleri acıktırdığı keşfedildi

Yeni bir araştırmaya göre güneş ışığı derideki yağ depolarında iştah artırıcı bir hormonun salınımını tetikleyerek erkekleri acıktırabiliyor.
Hakemli bilimsel dergi Nature Metabolism’de yayımlanan çalışma, güneşe maruz kalmanın düşünüldüğünden daha karmaşık etkileri olduğuna dair dair artan kanıta bir yenisini ekledi.

Aşırı maruziyetin cilt kanseri riskini artırdığı biliniyor. Ancak son araştırmalar orta düzeyde maruziyetin kardiyovasküler hastalıklara ve diğer ölüm nedenlerine karşı korunmaya yardımcı olarak ortalama yaşam süresini uzatabileceğini gösteriyor.
Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Dr. Carmit Levy ve meslektaşları, gıda tüketimiyle ilgili ipuçları bulup bulamayacaklarını görmek için beslenme anketine katılan 3 bin katılımcının verilerini analiz etti.


GÜNDE FAZLADAN 300 KALORi


İnceleme sonucunda yaz aylarında erkeklerin daha çok gıda tükettiği, kadınlarda ise bir değişiklik görülmediği ortaya çıktı. Bulgular, erkeklerin bu dönemde günde fazladan 300 kalori aldığını gösterdi.
Araştırmacılar, konuyu daha fazla irdelemek için erkek ve kadın gönüllüleri, havanın açık olduğu bir günün ortasında 25 dakika boyunca güneş ışığına maruz bıraktı.
Böylece erkeklerin kanında "ghrelin" diye bilinen iştah artırıcı hormon düzeyinde artışın tetiklendiği görüldü. Kadınlarda ise aynı etki gözlemlenmedi.
Fareler üzerinde yapılan deneylerde de benzer sonuçlar elde edildi. Ultraviyole ışına maruz kalan erkeklerin daha fazla yediği, yiyecek aramak için daha motive olduğu ve kanlarındaki ghrelin düzeyinin arttığı saptandı.
Dişi farelerde böyle bir değişiklik tespit edilmedi.

KADINLARDA AYNI ETKİYİ YARATMIYOR
Independent Türkçe'deki habere göre araştırmacılar östrojen bu etkiyi engellediğini, bu yüzden de güneş ışığının kadınları aynı şekilde etkilemediğini saptadı.
Levy, ghrelinin iştahı düzenlemenin yanı sıra vücut üzerinde başka etkileri olduğunu da ifade etti. Buna göre ghrelin, iltihabı azaltıyor ve kan basıncını düşürüyor.
Levy, "Ghrelin güneşe maruz kalma ve kardiyovasküler hastalıkların azalması arasındaki mekanik bağlantı olabilir" dedi.

Aston Üniversitesi'nde diyetisyen ve kıdemli öğretim görevlisi Dr. Duane Mellor ise makaleyi daha temkinli yorumladı.
"Bu makale, güneş ışığının ve ultraviyole ışığa maruz kalmanın erkeklerde kilo alımına yol açacağını iddia etmiyor" diyen Mellor, sözlerini şöyle sürdürdü:
Grelin anti-inflamatuar etkilere sahip olduğundan, orta seviyede maruziyetin, kardiyovasküler risk ve inflamasyonun azalması gibi sağlık yararlarıyla nasıl bağlantılı olabileceğine dair bazı ilginç bilgiler sağlıyor
Bul
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi