Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author Arzu Replies 1
Share Views 157
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dünya Uyku Günü
#1
2023 Yılı Dünya Uyku Gününün Teması Nedir?

Dünya Uyku Derneği (WSS) tarafından organize edilen Dünya Uyku Günü (World Sleep Day) 17 Mart 2023 Cuma günü “Uyku Sağlık İçin Gereklidir” tema ve sloganı ile kutlanıyor. Ulusal Uyku Vakfı tarafından belirlenen tema ve slogan, kaliteli uykunun insan sağlığı için çok önemli olduğunu vurgulamaya çalışıyor.

Bu yılki Dünya Uyku Günü’nün teması Sağlık İçin Uyku Esastır’dır. Tıpkı iyi yemek yemek ve egzersiz yapmak gibi, uyku da kişinin fiziksel, zihinsel ve sosyal refahı için temel oluşturan bir davranıştır.

Bununla birlikte, uyku henüz genel olarak sağlık için gerekli bir davranış olarak görülmemektedir. Dünya Uyku Günü, diğer binlerce uyku sağlığı uzmanı ve savunucusu ile birlikte uyku sağlığını geliştirmek için bir fırsattır.

Hep birlikte uyku sağlığını ve #DünyaUykuGünü’nü teşvik ettiğimizde birleşik çabamız, parçalarının toplamından daha büyüktür. Dünya Uyku Günü’nde uyku sağlığı hakkında bilgi verin ve uyku hakkındaki sohbeti yükseltmeye yardımcı olun!

Kaliteli uyku zihinsel sağlığın korunmasına nasıl yardımcı olur? Daha iyi uyku, insanların gün boyunca odaklanmasına nasıl yardımcı olabilir? Veya yorgunluk bizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak nasıl yıpratabilir?

Bu nedenlerden ve uykunun insan sağlığı için çok önemli olduğu diğer birçok nedenden dolayı kaliteli uykunun önemini anlamaya ve uyku düzeni, uyku rahatsızlıkları gibi sorunlara dikkaç çekmek amacıyla çeşitli sağlık kuruluşları tarafından kampanyalar düzenleniyor.

Yıllara Göre Uyku Günü Temaları
2023 “Sağlık İçin Uyku Esastır”
2022 “Kaliteli Uyku, Sağlıklı Akıl, Mutlu Dünya”
2021 “Düzenli Uyku, Sağlıklı Gelecek”
2020 “Daha İyi Uyku, Daha İyi Yaşam, Daha İyi Gezegen”
2019 “Sağlıklı Uyku, Sağlıklı Yaşlanma”
Cevapla
#2
Dünya Uyku Günü Ne Zaman Kutlanıyor? Yıllara Göre Dünya Uyku Günü Tarihleri

Ne Zaman Kutlanıyor?
Dünya Uyku Günü, her yıl Mart Ekinoksundan önceki Cuma günü kutlanır. İlk yapılan kutlama 14 Mart 2008’de düzenlenmişti. Bu kutlamalarda, sağlıklı uyku araştırmaları, eğitim materyallerinin sunumlarını ve sergileri içeren etkinlikler dünya çapında ve çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir.

2022 yılında düzenlenen olan “Dünya Uyku Günü” etkinlikleri ve kutlamaları 18 Mart Cuma Günü gerçekleştirildi. Bu yıl ise 17 Mart 2023 Cuma gününe denk geliyor.

Her yıl Uyku Gününü içine alan hafta ise 1998’den bu yana Ulusal Uyku Vakfı tarafından Uyku Farkındalık Haftası olarak ilan edilmiştir.

Yıllara Göre Dünya Uyku Günü Tarihleri

2023 yılında Dünya Uyku Günü 17 Mart Cuma günüdür.
2023 – 17 Mart Cuma
2022 – 18 Mart Cuma
2021 – 19 Mart Cuma
2020 – 13 Mart Cuma
2019 – 15 Mart Cuma
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi