Sponsor Reklam
site ekle sohbet, chat, mobil sohbet,uygulamalı chat,Chattir net,sohbet odaları, mircul Haberler istanbul
Lafazan sohbet, lafazan chat, lafazan, lafazan muhabbet istanbul Marmara Ereğlisi Su tesisatçısı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı tamiri, Marmara Ereğlisi Su tesisat ustası Ankara haber, ankara firma rehberi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bebeklerin Saçları Ne Zaman Kesilir?
#1
Thumbs Up 

Bebeklerin Saçları Ne Zaman Kesilir?


Kimi bebek aylarca kel kalabilirken kimi ise çok gür saçlarla dünyaya gelebiliyor. Hal böyle olunca da annelerin en çok merak ettiği şeylerden biri, bebeğin saçının ne zaman kesilebileceği oluyor.

Bu yazımızda sana bebeklerin saçları ne zaman kesilir, yeni doğan bebeklerin saçlarının kesilmesinde bir sakınca var mı ve bebeklerin ilk saç kesiminde nelere dikkat etmek gerek, bunlardan bahsettik. Hadi başlayalım!

Yeni doğan bebeğin saçı ne zaman kesilir?

Aslında bebeklerin saç kesimi için belirlenmiş bir zaman yok. Bu, biraz da ebeveynlerin kararına bağlı. Ancak konu hakkında birtakım görüş ve öneriler var, sana bunlar doğrultusunda bilgilendirme yapalım.

Dini hadislerde bahsi geçtiği ve bunun sünnet olduğuna inanıldığı için “7 günlük bebeğin saçı neyle kesilir?” sorusu merak edilebiliyor. Öncelikle sana işin dini boyutunu bir kenara bırakıp yenidoğan bebeğinin fizyolojik durumundan bahsedelim. Yeni doğan bebekler vücut ısılarını başlarından ve ayaklarından kaybedebildikleri için saçlarının olması gerekenden erken bir zamanda kesilmesi üşümelerine yol açabiliyor.

Bir diğer konu ise, saçların kendiliğinden dökülmesi. Yenidoğan bebek saçı çok gür de olsa ilk 6 ay dökülmeler yaşanabiliyor. Bu nedenle bu süreç içerisinde saç kesimi pek önerilmiyor.

Peki bebeklerin saçı ne zaman kesilmeli?

Bebeğinin saçlarının rahatlıkla kesilebilmesi için boyun kontrolünü sağlaması önemli bir kriter. Bu da 3. aydan itibaren mümkün, kontrolün tamamen bebeğe geçmesi ise 6 ayı bulabiliyor. Zaten ilk 6 ay içerisinde saç dökülmeleri yaşanacağı için en azından bu süreyi doldurmayı bekleyebilirsin. Ne zaman ki uzayan saçları bebeğini rahatsız edecek duruma gelir, o zaman bebeğinin saçlarını kestirebilirsin. Bu da ortalama olarak 1 yaşını bulabilir.


Bebeğin saçını kazıtmak gürleştirir mi?

Bebeklerde saç kazıtmanın faydaları ve zararlarından bahsedelim. Bebeğin doğumdan birkaç ay sonra hala saçlarının çıkmamış olması annelerde bebeğinin kel olabileceğine dair endişe yaratabiliyor. Bu da anneleri, bebeklerinin saçlarını kazıtmaya itebiliyor. Ancak bebeğin saçını kazıtmak zannedildiği gibi saçların gürleşmesini sağlamıyor. Uzmanlar bu durumu, farklı boylardaki saçların aynı anda uzamasına ve yeni çıkan saçların koyu renkte görünmesi sebebiyle aslında çokmuş gibi yanlış bir algı yaratmasına bağlıyorlar.


Bebeklerde ilk saç kesimi için ipuçları!

Bazı ebeveynler bebeklerinin saçlarını evde kesmeyi tercih ederken bazıları kuaföre ihtiyaç duyabiliyor. Eğer ki istediğin yalnızca bebeğinin saçlarının uçlarından kısaltmaksa bunu küt uçlu bir makas yardımıyla sen de yapabilirsin. Peki evde bebek saçı nasıl kesilir ve nelere dikkat etmelisin?

Bebeğinin ilk saç kesiminde dikkat etmen gereken en önemli şey, kesim işlemi sırasında onun herhangi bir ani hareketine karşı dikkatli olmak. Başını tutması için birinden destek alabilirsin, bebeğini korkutmamaya özen göstermelisin.
Kesime başlamadan önce nasıl bir modelde keseceğine karar vermiş olmalısın.
Bebeğinin en sakin zamanını kolla. Karnının doyduğu ya da kendisini iyice oyuna kaptırdığı zamanlar ideal saatler olabilir. Onu oyalayacak oyuncaklardan ya da eşyalardan faydalanabilirsin.
Kesilen saçlarının boynunu kaşındırmaması için pelerin giydirmelisin. Havlu da işini görebilir.
Saçlarını hafif ıslatırsan daha kolay kesim yapabilirsin.
Saç kesimi için özel makaslarla daha rahat işlem yapabilirsin.
Eğer kesim sırasında çok huysuzlanıyorsa bebeğini zorlamaman önemli, daha sonra devam edebilirsin.
Kesilen saçlarının tenine yapışıp kalmaması için mutlaka bebeğine güzel bir duş aldırmalısın.
Bazen anneler bebeğin ilk saçını saklamak isteyebiliyorlar. Böyle romantik bir isteğin varsa bebeğinin saçından kendine kolye ya da yüzük gibi takılar tasarlatabilirsin.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Sponsor Reklam
site ekle sohbet,chat,mobil sohbet,uygulamalı chat,Chattir net,sohbet odaları, mircul Haberler istanbul
Lafazan sohbet, lafazan chat, lafazan, lafazan muhabbet istanbul Marmara Ereğlisi Su tesisatçısı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı tamiri, Marmara Ereğlisi Su tesisat ustası Ankara Haberleri, Ankara Firma Rehberi