Sponsor Reklam
site ekle sohbet, chat, mobil sohbet,uygulamalı chat,Chattir net,sohbet odaları, mircul Haberler istanbul
Lafazan sohbet, lafazan chat, lafazan, lafazan muhabbet istanbul Marmara Ereğlisi Su tesisatçısı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı tamiri, Marmara Ereğlisi Su tesisat ustası Ankara haber, ankara firma rehberi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanmalı
#1

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanmalı
Anne ve babalar için yeni doğan bebeklerin uykuları, en çok dikkat edilen unsurlar arasındadır. İlk zamanlar bebeklerin uyku düzeninde kullanılması gereken detaylar çok olmasa da bebeklerin büyümesiyle birlikte anne ve babada bir telaş başlar. Bu telaş genellikle bebeklerin yastık kullanma ihtiyaçlarından kaynaklanır. Daha doğrusu bebeklerin yastıklara ihtiyacı yoktur. Fakat anne ve babalar büyüyen bebekleri için yastık kullanımın zorunlu olduğunu düşünerek, bebekler ne zaman yastık kullanmalı diye araştırmaya da başlarlar.

Eğitimci araştırmacılar ve çocuk uzmanları tarafından yastık kullanmanın zorunlu olunmadığı ve çok yararının da olmadığı söylense de anne ve babalar bebekleri için yastık kullanmak isterler. Bundan hareketle bebekler ne zaman yastık kullanmalı sorusuna da uzmanlar tarafından, en az 1 hatta 2 yaşına kadar yastık kullanılması tavsiye edilmez. Bunun nedeninde de bebeklerin boyunlarının kısa oluşu yer alır. Genel olarak yapılan açıklamalarda da bebeklerin yastık kullanma yaşı 2 ve üzeri olarak belirlenmiştir.

Bebekler İçin Yastık Kullanma Yöntemleri
Öncelikle bebeklerin yastık kullanmak gibi bir zorunluluğunun olmadığını belirtmek isteriz. Bebeklerde yastık kullanımı bir tercih durumudur.
Diğer yandan solunum yolu başlangıcı boyunda başladığı için ve bebeklerin boyun kısmının kısa olmasından kaynaklı 2 yaş altı bebeklerde yastık kullanmanın sonucunda ani bebek ölümü yaşanabilir.
Ayrıca yastık kullanmadığınız 0-2 yaş arasındaki bebekleriniz için yapabileceğiniz alternatifler vardır. Özellikle 0-6 ay arası dönemde bebeğinizi emzirdikten sonra hemen yatağa yatırmaya kalkmayın. Çünkü hemen yatırılan bebeklerin sütü boğazlarından geri gelir. Bunun için bebeğinizi emzirdikten sonra belli sürenin geçmesine dikkat ederek, başını yukarıya gelecek şekilde yatağına yatırmalısınız. Bu dönemde yastık kullanmak tıkanma riskini arttıracağı için yatağının başına denk gelecek şekilde alttan yastık kullanabilirsiniz.
2 yaşından sonra tercih ederek kullanacağınız yastıklar için ise ince yapılı bir yastık olmasına özen göstermelisiniz.
Bebeklerde kullanılan yastıkların seçiminde ayrıca kuş tüyü ve kaz tüyü gibi yumuşak yapıda olan yastıkları kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bu tür yastıklar çok yumuşak yapıda olduğu için uykuda olan bebeğinizin kafası içine gömülebilir ve bu durum nefes almasını da engelleyebilir. Diğer yandan bu tür yastıkların içindeki tüylerin bebeklerde alerjik reaksiyonlar göstermesi de olağan bi durumdur.
Genel olarak bebeklerde kullanılacak yastığın, küçük boyutlu olmasına ve tamamen yumuşak olmak yerine yarı sert yapılı olmasına dikkat etmelisiniz.
Bebeklerde yastık kullanmak için ayrıca yastığın, yastık kılıfının içinden çıkmayan bir yapıda olması ve bebeğin yatağına sabitlenmiş olması gerekir.
Sağlık problemi olan bebekleriniz için ise yastıklarının biraz daha yüksek yapıda olmasını sağlayabilirsiniz.
Bebeklerde ne zaman yastık kullanılır sorusu için bebeklerde yastık kullanmak çok önerilmese de nörogelişim sorunları olan, boğazında çok fazla salya oluşan, reflü sorunu yaşayan bebeklerin uyumasında ve emzirilmesinde yastık kullanılması tavsiye edilir.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Sponsor Reklam
site ekle sohbet,chat,mobil sohbet,uygulamalı chat,Chattir net,sohbet odaları, mircul Haberler istanbul
Lafazan sohbet, lafazan chat, lafazan, lafazan muhabbet istanbul Marmara Ereğlisi Su tesisatçısı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı tamiri, Marmara Ereğlisi Su tesisat ustası Ankara Haberleri, Ankara Firma Rehberi