Anasayfa

Sohbet

Üyelerimiz

İletişim


Subject İnformation
Author forumistan Replies 0
Share Views 18
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ay'ın yörüngesindeki yedinci ülke oldu
#1
İsrail Ay'ın yörüngesindeki yedinci ülke oldu


İsrail’in ‘Beresheet’ uzay aracı Dünya’dan fırlatılmasından 6 hafta sonra Ay’ın yörüngesine girdi.

‘Beresheet’ planlandığı gibi 11 Nisan’da Ay’ın yüzeyine inerse, bunu başaran hem ilk özel hem de ilk İsrail misyonu olacak.

İsrail devletine bağlı Hava Uzay Endüstrileri’nin (IAI) desteğiyle misyonu gerçekleştirmeye çalışan kuruluş SpaceIL’in Başkanı Morris Kahn, böyleceAy’ın yörüngesine giren ülkeler kulübüne yedinci sıradan katıldıklarını söyledi.


Kahn “Bundan bir hafta sonra Ay’a inerek, bunu daha önce yapmış üç süper gücün yanına ismimizi yazdırarak daha fazla tarih yazacağız. Bugün İsrailli olmaktan gururluyum” dedi. Kast ettiği üç süper güç uzay araştırmalarına büyük paralar harcamış Sovyetler Birliği (Rusya), ABD ve Çin.

Yörüngesini alçaltarak ve yuvarlaklaştırarak inişe hazırlanacak olan küçük robot, Ay’ın ‘Mare Serenitatis’ bölgesine inmeyi başarırsa burada birkaç Dünya günü kadar zaman geçirecek. Manyetik alanlarla ilgili ölçümler yapacak ‘Beresheet’, NASA’nın gelecekteki uzay araçlarının tam isabetli inişlerine yardımcı olması umulan küçük lazer geri yansıtıcı sistemini de taşıyor. Asıl misyonu ise İsrail’in uzay programını ilerletmek ve İsrailli çocuklara uzay araştırmalarına eğilmeleri için esin kaynağı olmak.

Kurulduğu 2011 yılından beri 1 milyondan fazla çocukla buluşan SpaceIL personeli, şimdi de İsrail bayrağı taşıyan ‘Beresheet’in görüntülerini paylaşarak çok daha fazla çocuğa ulaşıyor. (Kaynak: Sputnik)
Bul
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi