Sponsor Reklam
site ekle sohbet, chat, mobil sohbet,uygulamalı chat,Chattir net,sohbet odaları, mircul Haberler istanbul
Lafazan sohbet, lafazan chat, lafazan, lafazan muhabbet istanbul Marmara Ereğlisi Su tesisatçısı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı tamiri, Marmara Ereğlisi Su tesisat ustası Ankara haber, ankara firma rehberi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Çocuğumun Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmeliyim?
#1

Çocuğumun Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmeliyim?
Beslenmek sadece karın doyurmak değil vücut gelişimi ve sağlık için gerekli gıdaların vücuda alınmasıdır. Bu nedenle çocuk beslenmesi üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur.

Çocukların yeterli ve sağlıklı beslenmesi için bir beslenme planı hazırlanmalı ve mutlaka uyulmalıdır. Verilen besinler ve besin miktarı yaşına uygun olmalı, tek yönlü olmamalıdır. Tabağında her besin gurubundan yiyecek olmalıdır. Ara öğünlerde meyve, ev yapımı kek, çerez gibi ürünler tüketilmelidir.

Yeterli su tüketimi olmasına ve ara öğünlerini de düzenli olarak yediğine dikkat edilmelidir.

3-4 Yaş Grubu Beslenme Dönemi
3-4 yaş arasındaki dönem çocukların besinlerle tanışma dönemidir. Bu evrede edindikleri davranışlar hayatı boyunca kalıcı hale gelecektir. Bu kadar önemli bir dönemde anne ve babanın çocuğa karşı tutumu ve edindirecekleri beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir.

Bu dönemde ebeveynlerin örnek davranışlarda bulunması gereklidir. Çocukların üzerinde çok baskı kurarak fazla ısrarcı olmak ya da umursamaz tutumlar sergilemek oldukça yanlış hareketlerdir. Bu tür davranışlar bebeğin beslenmesinde negatif alışkanlıklar kazanmasına ve kalıcı olmasına sebep olur.

Bu dönemde çocuklar yeni ve değişik besinlerle tanışır, alışık olmadığı tatlar dener. Reddettiği bir yiyeceği yemesi konusunda ısrar etmek yemekten nefret etmesine, iştahsızlık ve obezite gibi durumlara yol açar. Bebeğe yeni besinler verilirken yiyebileceği kıvamda mama olarak hazırlanmalıdır. Daha sonra ayrı ayrı kaşıkla ezilerek yedirilmeli ve değişik tatlara alıştırılmalıdır.

Bu dönemdeki çocuklara süt gurubu, et gurubu, meyve sebze ve tahıl gurupları gün içerisinde mutlaka tükettirilmelidir.

Okul Beslenmesi Hazırlamanın Püf Noktaları
Yeterli ve dengeli beslenmek hem fiziksel hem de zihinsel gelişim için oldukça önemlidir. Beslenmenin amacı sadece karın doyurmak değil gerekli besinler vücuda almak olmalıdır. Bu nedenle evde olduğu kadar okulda da çocukların beslenmesine dikkat etmek gerekir.

Beslenme çantası hazırlanırken her besin gurubundan gıda olmasına dikkat edilmelidir. Her gün ekmek arası peynir vs. koymak yerine değişik meyveler, sebzeler, meyve suyu, süt veya ayran koymak da gereklidir. Şeker çikolata gibi ürünler yerine ev yapımı kek, kurabiye gibi atıştırmalıklar sevdirilmelidir. Beslenme çantasının temizliğine ve hijyenine de dikkat edilmelidir.
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Sponsor Reklam
site ekle sohbet,chat,mobil sohbet,uygulamalı chat,Chattir net,sohbet odaları, mircul Haberler istanbul
Lafazan sohbet, lafazan chat, lafazan, lafazan muhabbet istanbul Marmara Ereğlisi Su tesisatçısı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı, Marmara Ereğlisi Su tesisatı tamiri, Marmara Ereğlisi Su tesisat ustası Ankara Haberleri, Ankara Firma Rehberi